Jesteś tutaj:
  2. Dla uczniów

O NARKOTYKACH…

…możecie usłyszeć dużo. Czasem będzie to relacja o subiektywnych odczuciach konkretnej osoby. Czasem będzie to plotka powielana wiele razy i daleka od prawdy jak na przykład ta, że wszyscy czy większość młodych ludzi używa narkotyków.

A PRAWDA JEST TAKA - Większość młodzieży w Polsce nie używa narkotyków.

Narkotyki to substancje psychoaktywne, co oznacza że wpływają na psychikę człowieka oraz oddziałują na emocje, myśli i percepcję. Zmieniają postrzeganie i zachowanie poprzez wpływ na mózg. Każde ich zażycie, nawet jednorazowe może stanowić zagrożenie dla zdrowia.

Działanie narkotyków na poszczególne osoby nie jest jednakowe. Zapominanie o różnicach międzyosobniczych jest jednym z poważnych zagrożeń. To jak zadziałają narkotyki i jak poważne będą konsekwencje sięgnięcia po nie zależy od płci, masy ciała, uwarunkowań psychicznych, sposobu zażywania substancji, stanu umysłu a nawet tego w jakim towarzystwie się znajdujesz lub w jakim miejscu.

Jedną z najbardziej dramatycznych konsekwencji używania narkotyków jest uzależnienie. Ryzyko uzależnienia dotyczy wszystkich używek. Zanim jednak do tego dojdzie, osoby używające narażają siebie i swoich bliskich na szereg negatywnych konsekwencji. Te najpoważniejsze to przypadki zatruć lub zakażenia, w tym wirusem HIV. Używanie narkotyków wpływa także negatywnie na codzienne funkcjonowanie - zaburza relacje z rodziną, przyjaciółmi i innymi bliskimi osobami oraz upośledza umiejętności konieczne do zdobywania wykształcenia i zawodu. Narkotyki działając na układ nerwowy osłabiają także nasze zdolności psychomotoryczne oraz wpływają na zdolność oceny sytuacji, w której się znajdujemy, stąd ryzyko wypadków zwiększa się.

Opracowano na podstawie materiałów zaczerpniętych ze strony internetowej

www.nacomito.pl