Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Wilczynie

Kalendarium

Piątek, 2024-05-03

Imieniny: Jaropełka, Marii

Statystyki

  • Odwiedziło nas: 1375575
  • Do końca roku: 242 dni
  • Do wakacji: 49 dni

Historia 3: Józef Strejza, Żołnierz Wojska Polskiego

Przedstawiamy sylwetki lokalnych bohaterów.

Starszy strzelec Józef Strejza- urodził się w 1915 roku w Złotkowie, mieszkał w miejscowości Kaliska, ukończył Szkołę Podstawową w Gogolinie.

Józef Strejza miał ośmioro rodzeństwa: siedem sióstr (Helenę, Wandę, Czesławę, Zofię, Mariannę, Martę, Stanisławę) i jednego brata (Czesława). Pracował w gospodarstwie rolnym rodziców. 

W 1938 roku rozpoczął służbę wojskową. Podczas pobytu w wojsku uczęszczał do szkoły podoficerskiej w Słominie. 11 marca 1939 roku ukończył szkołę podoficerską ze stopniem starszego strzelca. Służył w 80. Pułku Piechoty 1. Kompanii na Wileńszczyźnie. 

Podczas służby wojskowej bardzo tęsknił za rodziną. Pierwszy list od syna rodzice otrzymali w maju 1939 roku. Często pisał listy do domu, jeśli tylko mógł kreślił kilka słów informując, że u niego wszystko w porządku. We wszystkich listach wyrażał swoją tęsknotę za rodziną, za domem. Zawsze pytał, co słychać u rodzeństwa czy są zdrowi, wszystkich imiennie pozdrawiał. Interesował się gospodarstwem, pytał o urodzaje, o zbiory. Martwił się, że rodzice tak ciężko pracują, odnosił się do nich z dużym szacunkiem. Każdy swój list kończył słowami ,,całuję Wasze spracowane ręce”.

Interesował się tym, co dzieje się w jego rodzinnej miejscowości, pytał o znajomych. 

Służba wojskowa nie była łatwa. Szkolenie odbywało się w trudnych, zimowych warunkach, ćwiczenia były bardzo wyczerpujące. Chociaż czasami było mu bardzo ciężko, mdlał podczas długiej wędrówki, nie narzekał, bo jak pisał w listach do rodziców ,, to wszystko dla Ojczyzny”. Nienawidził wrogów , wierzył w zwycięstwo Polski nad Niemcami.

Wybuch II wojny światowej spowodował, że nie wrócił do rodziny, którą tak bardzo pragnął zobaczyć. W kampanii wrześniowej szedł z 80. Pułkiem Piechoty z Wileńszczyzny na pomoc krwawiącej Warszawie. Odważnie walczył z agresorem, aż po daninę własnego życia dla Ojczyzny.

Zginął we wrześniu 1939 roku w miejscowości Ząbki pod Warszawą, został pochowany na placu boju.

Weronika Jaworska kl VII b

 Źródło:

- wywiad z Wandą Gołdyn – siostrą Józefa Strejzy

 - listy do rodziców